Cine sunt cei mai bine plătiţi angajaţi ai Băncii Naţionale a Moldovei

Numirea de către Parlament a lui Dumitru Alaiba în funcţia de membru al Consiliului de Supraveghere a Băncii Naţionale a Moldovei (BNM) a stârnit un nou val de interes privind remunerarea pe care o primesc bancherii. În cazul băncilor comerciale este dificil de aflat mai exact cine şi cum este plătit: de la simplu casier, la şef de departament sau conducător de instituţie financiară. La BNM este ceva mai simplu, angajaţii sunt obligaţi să depună declaraţii de avere şi interese.
Potrivit unei analize efectuată de Mold-Street.com a declaraţiilor de avere şi interese a angajaţilor de la Banca Naţională pentru anul 2024, aproximativ 9% din ei au beneficiat anul trecut de un venit salarial brut mai mare de un milion de lei, transmite Știri.md.
Dar dacă includem în calcul şi alte plăţi sau facilități acordate de angajator, apoi numărul acestora este mult mai mare.
Totodată cel puţin 10 angajaţi au raportat venituri salariale mai mari de două milioane lei, adică de peste 100.000 euro, iar cel mai bine plătit angajat nu a fost Anca Dragu, guvernatoarea BNM.
Câţi angajaţi are Banca Naţională
Datele din raportul anual al BNM arată că la finele anului trecut instituţia avea 568 de angajaţi, în timp ce numărul de unităţi de funcţii ale BNM constituia 710.
Numărul mediu de angajaţi ai BNM în 2024 a fost însă de 534, în creştere cu 48 unităţi (10%) faţă de 2023 şi cu peste 100 unităţi (circa 24%) faţă de 2022 şi cu 120 – faţă de 2021. Pentru comparaţie în perioada 2022-2024, în cele 11 bănci comerciale numărul angajaţilor a stagnat în jurul cifrei de 8.500.
Creşterea semnificativă a numărului angajaţilor BNM în ultimii trei ani se explică în special prin faptul că autoritatea bancară a preluat din 1 iulie 2023 supravegherea şi reglementarea sectorului asigurărilor şi reasigurări (peste 50 de companii), a organizaţiilor de creditare nebancară (circa 200 de companii) şi a asociaţiilor de împrumut şi economii, de care în trecut era responsabilă Comisia Naţională a Pieţei Financiare (CNPF).
Aproape două treimi din angajaţi sunt femei (64%) şi mai mult de o treime (36%) sunt bărbaţi.
„Este de menţionat şi faptul că femeile sunt reprezentate cu o rată de 50% în componenţa posturilor de conducere din prima linie şi 53 la sută din totalul posturilor manageriale”, scrie în rapoartul anual al BNM.
Cheltuielile de personal cresc mai rapid
Mult mai rapid au crescut cheltuielile cu personalul. Astfel dacă în 2021 acestea au constituit 164,15 milioane lei, apoi în 2023 aproape dublu – 321,59 milioane lei, ca în 2024 să treacă de 391 milioane de lei.
„Pentru a asigura un nivel de remunerare a angajaţilor Băncii care nu este inferior nivelului de remunerare a posturilor similare ca impact şi complexitate din sectorul bancar şi/sau piaţa generală de servicii specializate, conform prevederilor legale, sistemul salarial al Băncii este actualizat/ajustat periodic prin aplicarea de instrumente de mentenanţă care consideră evoluţiile din piaţa de referinţă. Corespunzător, începând cu 1 ianuarie 2024, sistemul salarial al Băncii a fost ajustat prin aplicarea indicatorului evoluţiei anuale relative calculat în baza datelor aferente câştigului salarial mediu lunar brut pe activităţi economice publicate de Biroul Naţional de Statistică, acesta constituind un factor major al creşterii cheltuielilor cu personalul”, se menţionează în raportul anual al BNM.
Totodată instituţia susţine că sistemul de salarizare aplicat în BNM pentru remunerarea angajaţilor a fost implementat în anul 2018. Totuşi după pandemia Covid-19, crizele suprapuse şi migraţia foţei de muncă etc., sistemul a fost ajustat.
Potrivit BNM, în 2024, în baza solicitării Consiliului de supraveghere au fost analizate practicile bancilor centrale din Uniunea Europeană, în special ale Băncii Centrale a Regatului Ţărilor de Jos, Băncii Centrale a Germaniei, Băncii Naţionale a României, Băncii Centrale Europene etc, cu privire la indicatorul utilizat pentru ajustarea anuală a sistemului salarial şi oportunitatea de aplatizare a curbei salariale.
„Concluziile au servit drept bază pentru menţinerea instrumentului actual de ajustare anuală a sistemului de salarizare, dar şi pentru luarea unor măsuri de aplatizare a curbei salariale în vederea diminuarii diferenţei dintre nivelurile manageriale şi cele de execuţie”, precizează BNM.
Nivelul de referinţă al postului şi nivelul de salarizare, ambele stabilite în funcţie de valoarea postului, familia de posturi din care face parte fiecare post – elemente din structura de state a Bancii Naţionale, sunt aprobate anual de Comitetul executiv al BNM.
Cine sunt cei mai bine plătiţi angajaţi ai BNM
Datele din declaraţiile de avere şi interese arată că în 2024 cel mai bine plătit angajat a fost Radu Cuhal, directorul Departamentului politică monetară – peste 2,6 milioane lei. De notat că Radu Cuhal munceşte la BNM deja de 25 de ani, iar salariul lui din anul 2020 şi până în 2024 practic s-a triplat, ca de altfel şi la alţi angajaţi.
Pe locul doi este guvernatoarea BNM Anca Dragu, care a declarat un salariu net de 2,54 milioane lei. Menţionăm că unii angajaţi indică dacă salariul este net sau brut, iar alţii nu fac astfel de specificări, respectiv am lăsat doar cifrele incluse în declaraţiile de avere.
Al treilea cel mai plătit angajat de la autoritatea bancară este Natalia Sîrbu (lucrează la BNM din 1996), consiliera guvernatoarei – cu suma de circa 2,53 milioane lei. De altfel şi alţi consilieri ai guvernatoarei sunt remuneraţi pe măsură: Alexandru Savva – cu circa 2,19 milioane lei (locul 7), Simona-Gabriela Tartacuta – cu 1,22 milioane lei, iar Mihnea Constantinescu – 1,14 milioane lei, el fiind numit în februarie 2025 în funcţia de viceguvernator al BNM.
Urmează Radu Gagea, directorul Departamentului Tehnologii Informaţionale – cu un salariu de 2,45 milioane lei şi Victor Şuşu, şeful Departamentului sisteme de plăţi – cu aproape 2,32 milioane lei.
Victor Ciubotaru, şeful Diecţiei Managementul continuităţii activităţii, securităţii informaţiei şi supraveghere în IT a declarat un salariu de 2,29 milioane lei, urmat de Alexandru Savva, menţionat mai sus şi Daniel Savin, directorul Departamentul pieţe financiare – cu 2,17 milioane lei.
Fostul prim-vice-guvernator Vladimir Munteanu a încasat un salariu de 2,05 milioane lei. Încheie top 10, dar şi lista angajaţilor cu salarii mai mari de două milioane lei – Catalina Racu, economistă coordonatoare, Departamentul politică monetară.
Între cei mai bine plătiţi sunt şi angajaţi din domeniul PR sau cu activităţi apropiate de jurnalism. De exemplu Natan Garştea, şeful Diecţiei stabilitate financiară care deţine şi un podcast, a încasat un salariu de 1,84 milioane lei, iar Alina Boboc, şefa Dierecţiei Comunicare şi Educaţie Financiară – 1,32 milioane lei.


