Inflație galopantă și criză energetică: Moldovenii plătesc prețul guvernării ineficiente a premierului Dorin Recean

Situația economică din Republica Moldova se agravează pe zi ce trece, iar cetățenii simt din plin efectele politicilor inadecvate ale Guvernului condus de premierul Dorin Recean.
Inflația nu a plecat
Potrivit datelor oficiale, inflația s-a rotunjit la circa 8%, însă prețurile produselor de bază și facturile energetice au explodat, aproape dublându-se în unele regiuni – categorii socio-profesionale vulnerabile, pensionarii și familiile cu venituri mici fiind cele mai lovite
Criză energetică din decembrie 2024
În pragul iernii, rușii au sistat livrările de gaz către Transnistria, declanșând o criză energetică la nivel național. Mulți moldoveni au rămas fără încălzire, lumina discontinuuă și tarife majorate cu până la 75 % pentru energie electrică și 38 % pentru încălzire în Chișinău.
Povara pe umerii cetățenilor
Oamenii simt din plin impactul: facturi imposibil de achitat, mulți alegând între a cumpăra hrană sau a plăti utilitățile. În unele sate, alimentarea cu gaz a fost suspendată complet, iar întreruperile programate de curent electric prelungite. Premierul Recean este acuzat de incompetență și lipsă de viziune: nu a reușit să reducă dependența de gazul rusesc, iar deciziile întârziate – cum ar fi înlocuirea gazului cu surse alternative și apelul la ajutor european – au venit prea târziu, permițând scumpiri și haos energetic .
În ianuarie 2025, Guvernul a decretat starea de urgență, a organizat importuri de energie din România și a obținut fonduri UE de peste 30 de milioane de euro pentru a ajuta populația afectată în Transnistria, dar măsurile au venit după ce pagubele erau deja resimțite pe scară largă .
Perspective sumbre pentru cetățeni
Mulți moldoveni și-au pierdut încrederea în clasa politică. Asociațiile civice avertizează că dacă Guvernul nu menține prețurile la gaze, energie și alimente sub control, furia socială cumulată ar putea degenera în proteste ample – așa cum s-a întâmplat în 2022‑2023, când scumpirile și criza gazelor au generat demonstrații masive .
Cetățenii Republicii Moldova suportă consecințe dure ale unei inflații persistente și unei crize energetice cauzate, în mare parte, de lipsa de previziune și reacție întârziată din partea guvernului Recean. Dacă nu există o schimbare rapidă de direcție, numărul celor care își pierd încrederea și gata de protest va continua să crească.